تبلیغات
عمران - عمران - اطلاعاتی درباره مهندسی عمران
عمران - عمران

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اطلاعاتی درباره مهندسی عمران

معرفی: این رشته از جمله رشته هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور است یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور باز میگردد. مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکلهای مخابراتی، ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله، سیل و آتش، نیروگاههای برق، ساختمانهای خاص مانن نیروگاههای هستهای و حرارتی و... حتی مصالح سبک، ارزان و با کیفیت عالی برای ساخت و ساز در حیطهی کار این رشته مهندسی قرار میگیرد.
در کشور ما نام این رشته قبل از انقلاب فرهنگی به نام «مهندسی راه و ساختمان» معروف بود ولی بعد از انقلاب فرهنگی به «مهندسی عمران» تغییر نام داد.

ـ اهداف رشته:
1-
طراحی، اجرا و نگهداری بناها
2-
کاربرد علم در ایجاد و سازندگی و عمران

ـ گرایشهای رشته:
1-
مهندسی عمران - سازه
2-
مهندسی عمران - راه (حمل و نقل)
3-
مهندسی عمران - آب (هیدرولیک)
4-
مهندسی عمران - خاک (ژئوتکنیک)
5-
مهندسی عمران - ساخت
6-
مهندسی عمران – نقشهبرداری

ـ مهندسی عمران - سازه:
ـ معرفی: هر ساختمان دارای یک اسکلت و استخوانبندی است که وزن قطعاتی که در آن ساختمان بکار برده میشود و وزن انسانهایی که در آن رفت و آمد دارند را تحمل مینماید. این اسکلت معمولاً در زیر قطعات مربوط به زیباسازی فضای داخلی یا نماسازی فضای خارجی پوشانده میشود و دیده نمیشود.
این اسکلتها در ادبیات این رشته «سازه» نامگذاری شدهاند. این سازهها اسکلتهای باربر ساختمانها، برجها، سدها، سیلوها و بناهایی از این قبیل میباشد.

ـ اهداف رشته:
1-
نحوهی طراحی و اجرای کلیهی اسکلتهایی که به نحوی زیر اثر بار قرار دارند.
2-
طراحی و نحوه ساخت اسکلت ساختمانها و زیربناهای فنی مثل پل، فرودگاه و تونل.

ـ مهندسی عمران – راه (حمل و نقل)
ـ معرفی: ارتباطات ممکن است زمینی، دریایی و یا هوایی باشد. در این صورت نیاز به احداث راهها، خطوط راهآهن، بنادر در سواحل دریاها و فرودگاهها مورد توجه قرار میگیرد. طراحی و ساخت کلی? این موارد بر عهده مهندسین راه یا حمل و نقل است.

ـ اهداف رشته:
1-
برقراری ارتباط بین دو منطقه
2-
ایجاد تسهیلات لازم برای حمل و انتقال انسانها و مواد مختلف بین آن دو منطقه.
3-
مدیریت حمل و نقل انسانها و مواد
4-
سازماندهی حمل و نقل مواد و کالاهای وارداتی از بنادر و فرودگاهها و نیز مواد و کالاهای صادراتی از این پایانهها؛
5-
ساماندهی ترافیک شهری و بین شهری

ـ مهندسی عمران - آب (هیدرولیک)
1
ـ معرفی: در آیندهای نه چندان دور، دستیابی به منابع آبی جدید برای کشورهای منطقه خاورمیانه که یکی از مناطق خشک یا نیمهخشک جهان است، نیازی ضروری میشود. کشور ما نیز که در همین منطقه واقع شده است، کشوری خشک و نیمهخشک است. چرا که میانگین بارندگی در ایران حدود یک سوم میانگین بارندگی در جهان است و این یعنی آن که ما باید از هر قطره آب موجود در کشورمان، حداکثر استفاده را کرده و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم. در این میان مهندسین عمران - آب با ساخت سدها، تصفیهخانهها، تونلهای انتقال آب و شبکههای توزیع آب در همین راستا گام برمیدارند.

ـ اهداف رشته:
1-
مطالعه و تعیین میزان آب موجود در یک منطقه
2-
جمعآوری و نگهداری آب
3-
انتقال آبها به مراکز توزیع آبها در شهرها و روستاها
4-
جمعآوری آبهای زاید و فاضلابها
5-
تصفیه و پاکسازی آبهای آلوده و بازگرداندن آب سالم به چرخهی طبیعی
6-
هیدرولوژی مناطق
7-
تنظیم رودخانهها و مسیلها
8-
ساخت سدها و بندها
9-
ساخت کانالهای انتقال آب
10-
سیستم لولهکشی آبها و دفع فاضلابها
11-
سیستم توزیع آب کشاورزی در روستاها
12-
سیستم زهکشی زمینهای کشاورزی

ـ مهندسی عمران - ساخت:
ـ معرفی: تعداد قابل ملاحظهای از بناهای مربوط به مهندسی عمران، هم به لحاظ حجم عملیات و هم به لحاظ میزان سرمایهگذاری سنگین به حساب میآیند، اجرای این بناها یا پروژهها بدون توجه به مسائل مدیریتی هم در بعد فنی و هم در بعد مالی،
ممکن است مشکلاتی ایجاد نماید که طرح، کلاً با شکست مواجه شود.

ـ اهداف رشته:
1-
مطالعه و بررسی، نحوه ساخت بناهای مختلف و چگونگی مدیریت آنها بطوریکه بنا در کمترین زمان ممکن و با بهترین شرایط اقتصادی ساخته شود و بیشترین بازدهی را برای سرمایهگذار داشته باشد.
2-
بررسی روشهای مختلف اجرای طرحها
3-
بررسی امکانات بهرهبرداری برای هر طرح
4-
بررسی نحوهی مدیریت انجام کار
5-
بررسی نحوهی مدیریت سرمایه و بهرهبرداری بهینه

ـ مهندسی عمران - خاک (ژئوتکنیک)؛
ـ معرفی: کلیه بناهایی که موضوع مهندسی عمران میباشند؛ بر روی زمین ساخته میشوند، لذا قشر خاک باید قادر باشد وزن و سایر آثار ناشی از آنها را تحمل نماید. قشر خاک همواره این توانایی را ندارد، بنابراین ممکن است به تمهیدات خاصی نیاز باشد. در یک زمین باتلاقی نمیتوان راه ساخت، یا بر روی یک لایهی سست خاک نمیتوان یک ساختمان بلند و یا یک پل احداث نمود. امروزه با کمک اطلاعات و دانشی که در مهندسی خاک جمعآوری شده است، عملاً می-توان بر روی هر قشری از زمین هر گونه بنایی را احداث نمود.

ـ اهداف رشته:
1-
مطالعه و بررسی خاکها به لحاظ باربری و پایداری آنها
2-
مطالعات و امکانپذیری مربوط به شالوده ساختمانها و پلها، حفر تونلها
3-
تثبیت زمینها در مقابل لغزش به علت نفوذ آب و یا هنگام زلزله

ـ مهندسی عمران – نقشهبرداری
ـ معرفی: هنگامه که مکان ساخت یک سازه تعیین میشود، اولین کار نقشهبرداری است. تا پستیبلندیها ونقشه مربوط به آن منطقه مشخص شده و بر اساس آن، مکان خاکبرداری، میزان خاکبرداری و نحوه خاکبرداری تعیین گردد و در نهایت سطح مناسب برای پیسازی سازه مورد نظر آماده شود.

ـ اهداف رشته:
1-
علم و فن پردازش، تجزیه و تحلیل
2-
تفسیر و نمایش اطلاعات مکانی به منظور اجرای بهینه پروژههای عمرانی
گرایش نقشهبرداری با جغرافیا و سنجش از راه دور، ارتباط نزدیکی دارد. نقشهبرداری بیشتر برای سازههای بزرگ خارج از شهر مثل سیلوها، پلها، تونلها و سدها کاربرد دارد.

ـ تواناییهای لازم داوطلبان:
1-
برخورداری از توان و دانش برتر در دروس ریاضی و فیزیک
2-
برخورداری از توان جسمی
3-
برخورداری از قدرت تجزیه و تحلیل و تجسم و دقت بالا در تحلیل مسائل
4-
برخورداری از قدرت خلاقیت به اندازهی کافی
5-
توانایی برقراری روابط مفید و سازنده با افراد مختلف
6-
برخورداری از قدرت نظارت و کنترل در محیطهای کارگری

ـ فعالیتهای مهندسان عمران را عمدتاً میتوان به سه موضوع تقسیم کرد که عبارتند از:
1-
طراحی و مشاوره: در این زمینه کاری، یک مهندس عمران در زمینه طرح و یا مشورت در طراحی یک پروژه دخالت میکند، و چنین مهندسانی عمدتاً با کارهای دفتری و کار با نقشههای مختلف سر و کار خواهند داشت.
2-
پیمانکاری و اجرا: یک پیمانکار و یا مجری، طرح و نقشه در نظر گرفته شدهبرای یک پروژه را دریافت نموده و فقط وظیفهاش اجرای خوب آن طرح میباشد. البته اکثر مشکلات سازندگی در همین بخش بوجود میآید.
ممکن است طرحی دارای نقشههای بسیار خوبی باشد و سازهها از نظر طراحی بدون عیب و نقص باشند، اما در اجرا کار بدرستی انجام نگیرد.
3-
نظارت: مهندس ناظر وظیفه دارد از طرف کارفرما، نظارت بر حسن اجرای کارها را بر عهده بگیرد و همچنین وظیفه هماهنگی بین کارها و افراد مختلف را به انجام برساند.
برای اخذ دروس اصلی و تخصصی و همینطور دروس اختیاری به دو صورت زیر میتوان بر اساس نظر شورای آموزشی گروه یا دانشکده عمران عمل نمود. توجه شود که گروه عمران یا مهندسی عمران فقط مجاز به انتخاب یکی از دو حالت زیر برای دانشجویان خواهد بود:

1-
حالت بدون گرایش:
اخذ 67 واحد از جدول دروس اصلی به صورت الزامی
اخذ 14 واحد از جدول دروس تخصصی از میان دروس هر 4 گرایش به دلخواه
اخذ 15 واحد از جدول دروس اختیاری بدون توجه به گرایش و همینطور از دروس اخذ شده جدول دروس تخصصی
در این حالت دانشجو به اخذ مدرک کارشناسی مهندسی عمران – عمران نایل خواهد شد.

2-
حالت گرایشی:
اخذ 67 واحد از جدول دروس اصلی به صورت الزامی
اخذ کلیه واحدهای جدول دروس تخصصی در گرایش انتخابی
اخذ واحدهای جدول دروس اختیاری در گرایش انتخابی مورد نظر تا سقف 29 واحد.
در این حالت دانشجو به اخذ مدرک کارشناسی مهندسی عمران – گرایش مورد نظر نایل خواهد شد.

ـ وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:
فارغ التحصیل رشته کارشناسی مهندسی عمران میتواند در رشتههای کارشناسی ارشد تحصیلات تکمیلی زیر ادامهی تحصیل دهد:
1-
مجموعه مهندسی عمران (نقشهبرداری – فتوگرامتری، نقشهبرداری -ژئودزی، سنجش از راه دور، سیستمهای اطلاعات جغرافیایی (GIS)، مهندسی خطوط راهآهن، سازه، مهندسی زلزله، مکانیک خاک و پی، راه و ترابری، مهندسی آب، سازههای هیدرولیکی، سازههای دریایی، برنامهریزی حمل و نقل، مهندسی مدیریت و ساخت، مهندسی رودخانه، مهندسی آب و فاضلاب)؛
2-
مرمت و احیای بناها و بافتهای تاریخی (گرایش ساخت)؛
3-
مهندسی هوا – فضا گرایش سوانح هوایی و صلاحیتهای پروازی (گرایش سازه مهندسی عمران)؛
4-
از مجموع? مهندسی معدن گرایش مکانیک سنگ (کارشناس مهندس عمران با کلیه گرایشها)؛
5-
مجموعه مهندسی مکانیک (ساخت و تولید، طراحی کاربردی، تبدیل انرژی).
6-
مهندسی مدیریت سوانح طبیعی؛
7-
فلسفهی علم؛
8-
مجموعه آمار (آمار ریاضی، آمار بیمه «آکچواری»، آمار اقتصادی و اجتماعی).
امکان ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی (ph.D) در داخل کشور فراهم می-باشد.

زمینه‌های شغلی"مهندسی عمران"
مراكز مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت‌های عمرانی نقش دارند كه هر‌یك به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته می‌كنند. وقتی كسی صحبت از سازگاری می‌كند اولین چیزی كه به ذهن هر‌كس می‌رسد پل، سد، كارخانه و كارگاه است همه اینها به عهده مهندسین عمران است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد است و با توجه به روند روبهرشد ساخت‌و‌ساز بنا‌های شهری در ایران و احتیاج به مسكن و ساختمان به نظر می‌رسد بازاركار این رشته همچنان پویا و پر‌تحرك باشد. از آنجا كه فارغ‌التحصیلان این رشته علاوه بر توانایی‌های یك كارشناس عمران، از نظر علمی و نظری و پژوهشی در یك زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت كارایی بیشتری نیز دارند و از مطالب فرا‌گرفته شده می‌توانند در زمینه‌های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی‌تر و همچنین پژوهشی، استفاده نمایند. اینگونه فارغ‌التحصیلان ضمن آنكه می‌توانند در تمام محیط‌های جذب فارغ‌التحصیلان كارشناسی مشغول به كار گردند، مسئولیت‌های بالا‌تر و سنگین‌تر علمی، پژوهشی و اجرایی را بر عهده می‌گیرند. اصولاً مهندس عمران شانس كاری زیادی دارد چون در طراحی و ساخت بسیاری از كار‌های عمرانی مانند راه‌ها، پل‌ها، سد‌ها، ساز‌ه‌های دریایی برای سكوهای نفتی، آشیانه‌های هواپیما و خانه‌های مسكونی مقاوم در مقابل زلزله، مهندسین عمران حضوری فعال دارند. متخصصانی كه یا در دفترهای مشاوره به طراحی پروژههای فوق میپردازند و یا مجری كار-های عمرانی مذكور بوده و به كیفیت اجرای آنها نظارت دارند. مراكز مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت‌های عمرانی نقش دارند كه هر‌یك به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته می‌كنند از جمله: وزارتخانه‌های مسكن و شهر‌سازی، راه‌و‌ترابری، شهرداری‌ها،جهاد‌سازندگی و نیرو به صورت گسترده‌تر و سایر وزارتخانه‌ها، اداره‌ها، سازمان‌ها، مراكز دولتی و خصوصی نظیر: وزارتخانه‌های آموزش‌و‌پرورش، كشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی، بانك‌ها و..... به صورت مستقیم برای كار‌های عمرانی خود مثل طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن شركت‌های مختلف مهندسان مشاور كه در كشور به صورت گسترده وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند؛ همچنین شركت‌های ساختمانی و راه‌سازی دولتی و خصوصی كه در اجرای این طرح‌ها فعالیت دارند، تعداد كثیری از فارغ‌التحصیلان رشته عمران را استخدام می‌كنند.

Сialis
پنجشنبه 22 شهریور 1397 06:25 ب.ظ
What's up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of
writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece
of writing.
chocolate
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 07:29 ب.ظ
Hey! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the
post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking and
checking back often!
monster raid hack
چهارشنبه 27 دی 1396 11:49 ب.ظ
سلام! کسی که در گروه فیس بوک من این سایت را با ما به اشتراک گذاشته است
من آمده ام آن را نگاه کنم. من قطعا دوست دارم
اطلاعات من علامت گذاری به عنوان کتاب هستم و این را به طرفداران من پیوند می دهم!

طراحی فوق العاده و طراحی شگفت انگیز و سبک.
Shelli
جمعه 17 آذر 1396 10:27 ب.ظ
Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and will come
back very soon. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice day!
std testing centers
دوشنبه 8 آبان 1396 07:59 ب.ظ
آنچه که من درک نمی کنم این است که در واقع شما چطور دیگر واقعا در مقایسه با آنچه که در حال حاضر وجود دارد، بسیار دوست داشتنی تر از این نیستید.
شما خیلی هوشمند هستید بنابراین در مورد این موضوع به طور قابل مالحظه ای قابل تشخیص است
من را بخاطر داشته باشید که از زاویه های مختلف آن را تصور کنید.
مردان و زنان شبیه آن نیستند، مگر اینکه آن را داشته باشند
یکی از چیزهایی که باید با زن تقلید کرد! مواد غذایی شخصی شما
عالی. همیشه با آن برخورد کنید!
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 04:27 ب.ظ
شریک من و من در اینجا با یک صفحه متفاوت درهم شکسته شد
و فکر کردم ممکن است چیزها را بررسی کنم من دوست دارم آنچه را که الان ببینم
من از تو پیروی می کنم. به دنبال نگاه کردن به
صفحه وب خود را دوباره باز کنید
real psychic readings
شنبه 15 مهر 1396 03:14 ب.ظ
در این زمان، به نظر می رسد که دروپال پلت فرم بزرگ وبلاگ نویسی درست است
اکنون. (از آنچه خواندید) آیا این چیزی است که شما در وبلاگ خود استفاده می کنید؟
chaturbatefreetokenshack.com
سه شنبه 14 شهریور 1396 11:34 ق.ظ
Spot on with this write-up, I seriously believe this amazing site
needs a great deal more attention. I'll probably be returning to read more, thanks for the info!
How do you prevent Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:47 ب.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker
who was conducting a little homework on this. And he actually ordered me dinner because I found it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for
the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.
foot pain exercises pdf
پنجشنبه 8 تیر 1396 06:27 ق.ظ
This is the perfect web site for anybody who would like
to find out about this topic. You understand so much its almost tough
to argue with you (not that I personally would want to?HaHa).
You certainly put a new spin on a subject that's been discussed for a long time.
Wonderful stuff, just excellent!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 04:06 ب.ظ
If you are going for finest contents like me, simply pay a quick visit this website daily because it provides
quality contents, thanks
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 01:03 ب.ظ
Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your
articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that
go over the same subjects? Many thanks!
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 07:28 ق.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage
on regular basis to take updated from hottest information.
جزوه و کتاب عمران
دوشنبه 11 بهمن 1395 08:11 ب.ظ
ممنون مفید بود
مهسا
چهارشنبه 16 دی 1394 10:06 ق.ظ
سلام
اگه مایل بودین تبادل لینک کنیم
وحید
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 11:50 ب.ظ
خوب
ایوب هارونی کجل
یکشنبه 31 شهریور 1392 11:09 ق.ظ
khastam az porozhehaie omran man ra begid ta bedanam chon daram omran sabtenam mikonam
حسین
دوشنبه 21 اسفند 1391 04:10 ب.ظ
راجب رشته عمران عمران اگلاعات میخواستم و راجب مهر فنی مهندسی اون که بعد یه ازمون بهت میدن اطلاعات میخواستم.ممنون میشم
رامین
سه شنبه 10 بهمن 1391 03:43 ب.ظ
با تشکر از اطلاعات که روی وبلاگ گذاشتید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : سعید

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

.....................